Bekæmp unødig støj i hjemmet eller på arbejdspladsen

Når man arbejder, enten hjemme eller på arbejdspladsen, er der ikke noget, der er så irriterende som unødig støj. Støj kan nemt ødelægge koncentrationen når man sidder og arbejder. Og så kan det nogle gange være svært at finde koncentrationen igen, specielt hvis støjen bliver ved.

Det er der heldigvis svar for. På arbejdspladsen kan man selvfølgelig lave regler for, hvordan man opfører sig i et storrumskontor. Det er desværre ikke altid nok, og derfor kan man tage andre, mere tekniske løsninger i brug.

Find den rigtige løsning til dig selv eller din arbejdsplads

Er det ikke rigtig nok bare at lave et sæt regler for, hvordan man holder støjniveauet lavt på arbejdspladsen, fordi folk glemmer dem, så kan man være nødsaget til at kigge på andre løsninger.

Man kan sætte små mekanismer på dørene til mødelokaler, så de lukker af sig selv. Man kan sætte telefonbokse op så folk kan tage deres telefonsamtaler derinde. Bruger man storrumskontorer, hvor der ikke er faste pladser, kan man sætte et område op til at være et stilleområde. Der er mange muligheder.

En anden mulighed, som kan bruges flere steder, er akustiklofter. Disse lofter vil hjælpe med at absorbere lyden i lokalerne. Det vil sige at lyden ikke vil blive oplevet lige så høj.

Dette er en måde at forbedre støjrelaterede problemer. Det gode ved akustiklofter er, at de kan bruges over det hele.

Alternativet til akustiklofter

Det er dog ikke altid muligt at få akustiklofter. Hvis ikke det er noget man tænker på undervejs i byggeprocessen, så er det tit for sent.

Det betyder dog ikke, at man ikke kan hente inspiration fra akustiklofterne. Det er nemlig også muligt at få akustikplader som kan monteres på loft eller væg. Dette er nok mere realistisk, specielt til hjemmekontoret.

Med akustikpladerne kan man montere dem et par stykker på loft og væg, og så vil støjniveauet blive markant bedre.

Samme ide kan anvendes i mødelokaler på arbejdspladsen, og det vil gøre at mødelokalerne forbedres i forhold til lyd, både så der ikke kommer så meget støj inde fra mødelokalerne, men også den anden vej. Nemlig, mindre larm ind i mødelokalet.

Det burde være en forbedring for alle, så arbejdspladsen generelt har mindre støj. Er støj et problem, så er der i hvert fald løsninger nok at prøve af. Så skal man bare finde det der passer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *